Informace o semináři

O čem je seminář MPN?

Seminář Matematické problémy nematematiků je cyklus poloodborných přednášek o aplikacích matematiky (nejen) pro studenty matematických a příbuzných oborů. Jako přednášející jsou zváni odborníci z firem či akademici se zkušenostmi z praxe. Jedná se o společný projekt matematické sekce MFF UK a katedry matematiky FJFI ČVUT. Hlavním cílem je doplňovat teoreticky zaměřenou výuku sledováním aktuálních trendů v aplikované matematice, seznamovat studenty s možnostmi jejich uplatnění a poskytovat inspiraci pro jejich další profesní zaměření. Ze strany firem jsou běžné nabídky stáží, brigád a vedení aplikovaných bakalářských a diplomových prací.
Většinu posluchačů semináře tvoří studenti MFF UK (cca 43 % - statistika z letního semestru 2018/19), FJFI ČVUT (cca 31 %) a FEL ČVUT (cca 21 %). Přibližně polovina je z matematických oborů, další jsou informatici a zástupci nejrůznějších fyzikálních a technických oborů. Zhruba polovina studentů napříč obory jsou prváci a čtvrtina druháci. Přednášky jsou ovšem veřejné, takže se účastní také někteří vyučující a širší odborná veřejnost.
Přednášky se ovšem snažíme zpřístupnit i širší veřejnosti A to skrze záznamy přednášek zveřejňované na našem YouTube kanálu a pomocí komunity, jež se vytvořila kolem naší stránky na FB.
Další podrobnosti naleznete v sekci pro přednášející nebo pro studenty.

Jak vybíráme témata a přednášející?

Snažíme se, aby program semináře byl především zajímavý a svým posluchačům nabídnul unikátní obsah s vysokou přidanou hodnotou. Něco, co se nedozví jinde a nedočtou v žádných skriptech, mj. osobní zkušenost a know-how přednášejících.
Témata vybíráme ve spolupráci s přednášejícími tak, aby pokud možno reflektovala aktuální a atraktivní trendy a pokrývala co nejrozmanitější aplikace. Do značné míry přihlížíme také k feedbacku od posluchačů, což vede mj. k více popularizační a méně odborné formě přednášek.
Pro zájemce o matematicky odbornější přednášky doporučujeme partnerský seminář na MFF UK Matematické metody v praxi (NMMA366, program).

Kdy a kde seminář probíhá?

Přednášky semináře jsou veřejně přístupné a probíhají v budově FJFI ČVUT na adrese Trojanova 13, Praha 2 (mapa) v posluchárně T-201. Konají se tradičně každou druhou středu v čase 17:30 - 19:00.
Kromě návštěvy přednášky na FJFI mohou studenti a další zájemci přijít na jeden z přímých přenosů, které organizují spřátelené katedry napříč ČR. Na všech místech je možné klást dotazy pomocí webového rozhraní menti.com.

Kam mohu přijít na streamovanou přednášku?

Praha - Karlín: Matematicko-fyzikání fakulta UK, Sokolovská 83, posluchárna K1.
Praha - Dejvice: kampus ČVUT - blok A, budova FIT/FSv, Thákurova 7, posluchárna TH:A-s135.
Pro studenty v Praze je pro účely zápočtu zcela ekvivalentní, zdali se zúčastní přednášky na FJFI nebo streamu na Karlíně nebo v Dejvicích.
Liberec: Technická univerzita - kampus Husova, Univerzitní nám. 1410/1, 3. patro budovy G, posluchárna G313.
Plzeň: Fakulta aplikovaných věd ZČU, NTIS, Technická 8, posluchárna UN-656.
Olomouc: Přirodovědecká fakulta UP, 17. listopadu 12, učebna 5.066 (známá jako krápníková místnost se stropním krasovým jezírkem).
České Budějovice: budova děkanátu Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity, Studentská 13, posluchárna A320.
Ostrava: budova Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO, 17. listopadu 2172/15, učebna EB226.
Brno: budova Fakulta elektrotichniky a komunikačních technologií VUT, Technická 12, Brno - Královo Pole, místnost SF1.141.

Záznamy z přednášek

Přímé přenosy z přednášek nejsou veřejně dostupné online. Ale na našem YouTube kanálu zveřejňujeme záznamy z přednášek. Vzhledem k času potřebnému k editaci videozáznamu bývají záznamy dostupné obvykle během pár týdnů.

Líbí se Vám náš seminář? Chcete se stát součástí stále větší komunity kolem našeho semináře? Věříte, že aplikovaná matematika je cool a chcete přispět k její propagaci v českém prostředí? Máte nějaké návrhy na zlepšení semináře? Zajímalo by Vás nějaké téma? Navštivte naši stránku na FB a napište nám svůj názor!

Napsali o nás

O semináři byla napsána řada článků. Odkazy na některé z nich naleznete této stránce.

Co znamená logo semináře?

Dozvíte se na této stránce.

Financování semináře

Seminář Matematické problémy nematematiků financuje z velké části katedra matematiky FJFI ČVUT.
Seminář také probíhá pod záštitou projektu Zvýšení kvality vzdělávání na UK a jeho relevance pro potřeby trhu práce, reg. č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002362.